FOTOGRAFIA & MALARSTWO. Copyright © JOANNA MARIA RYBCZYŃSKA. All photos on this site are protected by copyright laws.
HOME  
O AUTORCE  
KONTAKT  
KSIĘGA GOŚCI  
F O T O G R A F I A  
CYKLE FOTOGRAFICZNE  
FOTOGRAFIE POJEDYNCZE  
M A L A R S T W O  
PASTELE  
WYDARZENIA  
SPRZEDAŻ  
LINKI  
 
   Share to Facebook Share to Twitter Share to Google Plus Add ThisO   W Y S T A W I E   "N I E O B I E K T Y W N I E"   W   G A L E R I I   F O T O G R A F I I   Ł T F,   Ł Ó D Ź.

Jola Sowińska-Gogacz, poetka /2012/, www.reymont.pl

Na wernisażu Joanny Marii Rybczyńskiej padło zdanie, że "przechodnie i goście galerii ŁTF, którzy oglądali wystawę przed oficjalnym otwarciem, wiedzieli od razu, że autorka jest malarką". W istocie, pokazane zdjęcia obnażają skupienie na kompozycji świateł i barwnych plam, są przemyślane w kadrach i pastelowe w odcieniach. Jeśli do patrzącego podchodzi ze zdjęcia postać kobiety, to podchodzi bardziej czerwień jej płaszcza, skąpana w smudze światła, smukła, niegrymaśna. Jeśli karmione są ptaki nad stawem, to [...] nie są konkretnego gatunku, mają gnieździć się tylko w poświacie zachodu słońca, który kładzie się tęczowymi blikami na całym "płótnie" zdjęcia. Ludzie to niedopowiedziane kształty [...]. W majestacie bezobiektywowego spokoju, im szybciej się poruszasz, tym mniej z ciebie zostanie, migniesz ledwo poświatą, cieniem bez twarzy. [...]
Nie interesuje ją (autorkę) rozwój technologii, a jedynie takie używanie dotychczasowych zdobyczy, jakie jest adekwatne do twórczej intencji i tematu. Znając jej artystyczną drogę - od pasteli do fotografii - wystawa zdjęć bezobiektywowych zdaje się być sensowną konsekwencją, wręcz wypadkową konwencji Rybczyńskiej najbliższych.

W świecie ciągłego dążenia do formalnej "sterylności" obrazu, do jego perfekcji, fotografie wykonane bezobiektywowo zobaczyć dziś niełatwo. Nieobiektywnie - wystawa Joanny Marii Rybczyńskiej, malarki i fotografki z Warszawy, to ekspozycja, jakiej warto się przyjrzeć. Nie tylko oczami.


F R A G M E N T   R E L A C J I   A R T I N F O. P L   Z   W Y S T A W Y   "F O T O G R A F I A"  
W   G A L E R I I   S Z T U K I   Z A P I E C E K,   W A R S Z A W A

Patrycja Jastrzębska, krytyk sztuki /2009/, artinfo.pl - Portal rynku sztuki

Pierwsze, co uderza w wystawionych pracach fotograficznych to ich plastyczność. Widać w nich wyraźnie malarską poetykę, która nie dziwi u artystki, która swoją drogę twórczą zaczynała posługując się właśnie malarstwem. Również pośród wrażeń gości zaproszonych na wernisaż przewijała się opinia, że wystawione prace wyglądają jak obrazy.

Tyle, że zdjęcia te nie aspirują do malarstwa, jak to bywało wśród piktorialistów, ich siła tkwi właśnie w tym, że są fotografiami. [..] fotografie ukazujące życie ulicy, abstrahizujące oraz portrety prezentują wysoki poziom. Szczególnie warte uwagi są zdjęcia z cyklu "Płatek begonii w wodzie", które choć ukazują tytułową roślinę, to jednak w potocznie nieznanym nam odbiorze, bo przekształconym twórczo przez "oko" aparatu, a przede wszystkim wrażliwość artystki. Jeszcze chyba lepsze są portrety staruszek - można by powiedzieć, że na zdjęciach Rybczyńskiej starość staje się piękna, bo kobiety te choć o zoranych zmarszczkami twarzach, mają w sobie coś szlachetnego.
  O AUTORCE:   RECENZJE CZ.1   Page Rank stat4u

  Joanna Maria Rybczyńska - artysta fotograf, malarka. Laureatka ponad 40. nagród i wyróżnień za twórczość fotograficzną, przyznanych jej w 12 krajach Europy oraz w USA. W 2008 roku, jako pierwsza i jedyna do tej pory osoba z Polski, otrzymała nagrodę na jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie "The AL-THANI Award For Photography", odbywającym się w Austrii. Posiada w swym dorobku m.in. 5 złotych medali (Wielka Brytania 2009, Serbia 2008, Chorwacja 2008, Austria/Katar 2008), 2 srebrne medale (Serbia 2011, Polska 2008), 3 brązowe medale (USA 2010, Finlandia 2010, Serbia 2009), drugą nagrodę za fotografię kreatywną (Belgia 2010). Wzięła udział w ponad 120 zbiorowych wystawach fotograficznych w ponad 20 krajach Europy, w USA, Kanadzie, Argentynie, Australii, Indiach, Chinach, Tajwanie, Republice Południowej Afryki. A jej pastele eksponowane były na odbywających się pod patronatem UNESCO, Międzynarodowych Wystawach Współczesnych Pastelistów Europejskich EUROPASTEL we Włoszech (2002) i Rosji (2003).