FOTOGRAFIA & MALARSTWO. Copyright © JOANNA MARIA RYBCZYŃSKA. All photos on this site are protected by copyright laws.
HOME  
O AUTORCE  
KONTAKT  
KSIĘGA GOŚCI  
F O T O G R A F I A  
CYKLE FOTOGRAFICZNE  
FOTOGRAFIE POJEDYNCZE  
M A L A R S T W O  
PASTELE  
WYDARZENIA  
SPRZEDAŻ  
LINKI  
 
   Share to Facebook Share to Twitter Share to Google Plus Add ThisC Y T A T Y   Z   W Y P O W I E D Z I   J O A N N Y   M A R I I   R Y B C Z Y Ń S K I E J

 • "Przykazanie dla fotografow i innych twórców : nie pożyczaj duszy od innego artysty, choćby nie wiem jak ci się spodobała, ponieważ w tym samym momencie stracisz swoją duszę, która jest źródłem wyjątkowości tego co robisz. Amen." [2008-04-10]

 • "Niektórzy gloryfikują fotografię czarno-białą, tradycyjną, czy techniki specjalne, jako bardziej artystyczne i ambitne. Inni z politowaniem patrzą na "kolekcjonerów staroci" i zachwycają się coraz doskonalszymi rozwiązaniami technicznycznymi w świecie fotografii cyfrowej. W błędzie są jedni i drudzy. Technika to tylko NARZĘDZIE." [2009-11-22]

 • "Najpierw czuje się pewien trudny do opisania niepokój duszy, następnie pojawia się w głowie powoli krystalizująca się myśl oraz ilustrujący ją obraz, potem wybiera się odpowiednie narzędzie, aby to zapisać. To jest twórczość.
  Każdy z etapów nie może zostać zakłócony, dlatego mnie sprzyja chwila "lenistwa" w samotności."
  [2002-01-15]


  O P I S   T W Ó R C Z O Ś C I

  Rybczyńską interesuje wiele tematów - od architektury i pejzażu, po tematykę związaną bezpośrednio z człowiekiem, w tym także portret. Nie stroni też od obrazów abstrakcyjnych w malarstwie, jak i od fotografii abstrahizującej. Jednak pośród wszystkich przedmiotów jej działań, tematy związane z człowiekiem, jego egzystencją, a jeszcze bardziej - przeżyciami wewnętrznymi - są dla niej najbardziej pociągające w obydwu dziedzinach twórczości, jakimi się zajmuje. Penetruje psychikę ludzką, mechanizmy rzadzące otaczajacym światem, przy czym daleka jest od sentymentalizmu.

  Na przekór dzisiejszym trendom, jest zwolenniczką klasycznych zasad, gdzie walory estetyczne są równie ważne jak treści. Nie stroni od nowatorskich prób i poszukiwań nowych rozwiązań formalnych, także poruszania nowych tematów, ale w granicach dobrego smaku.

  W swej pracy twórczej kładzie nacisk na własną, indywidualną interpretację powziętych zagadnień. Dba, aby każdy składnik czynności tworzenia, a nawet każdy szczegół w obrazie, wspierał zamysł dotyczący całości - czy to na zasadzie współdziałania, czy też na zasadzie kontrastu. Buduje obrazy, w których każdy element spełnia jakąś, przydzieloną mu przez artystkę, symboliczna rolę. Wiąże i harmonizuje użyte rozwiązania formalne z koncepcją idei jakie chce przekazać, nie stroniąc od zastosowania przy tym pewnych działań związanych z eksperymentem. Według Rybczyńskiej - wybór tematu, treść artystycznej wypowiedzi, wymuszają zastosowanie odpowiedniej techniki i formy, bo wszystkie te elementy pracują razem na finalny efekt pracy.

 •   O AUTORCE:   CYTATY I OPIS TWÓRCZOŚCI CZ.1  Page Rank stat4u

    Joanna Maria Rybczyńska - artysta fotograf, malarka. Laureatka ponad 40. nagród i wyróżnień za twórczość fotograficzną, przyznanych jej w 12 krajach Europy oraz w USA. W 2008 roku, jako pierwsza i jedyna do tej pory osoba z Polski, otrzymała nagrodę na jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie "The AL-THANI Award For Photography", odbywającym się w Austrii. Posiada w swym dorobku m.in. 5 złotych medali (Wielka Brytania 2009, Serbia 2008, Chorwacja 2008, Austria/Katar 2008), 2 srebrne medale (Serbia 2011, Polska 2008), 3 brązowe medale (USA 2010, Finlandia 2010, Serbia 2009), drugą nagrodę za fotografię kreatywną (Belgia 2010). Wzięła udział w ponad 120 zbiorowych wystawach fotograficznych w ponad 20 krajach Europy, w USA, Kanadzie, Argentynie, Australii, Indiach, Chinach, Tajwanie, Republice Południowej Afryki. A jej pastele eksponowane były na odbywających się pod patronatem UNESCO, Międzynarodowych Wystawach Współczesnych Pastelistów Europejskich EUROPASTEL we Włoszech (2002) i Rosji (2003).